Pzt - Cuma : 09:00 - 17:00

Bizden Haberler

1481 Sports Event

Galatasaray lisesi’nin kuruluşu ve Türk sporuna katkısı (1481)

/
Tarih15 Ağustos 2019
/
Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1481’de kurulan mektep, adını kurulduğu bölgeden alır ve ‘Galata Sarayı’ olarak anılmaya başlar. 1820 yılına dek Osmanlı’nın en önemli kurumlarından biri olan Galata Sarayı Medresesi bu yıldan sonra Tıbbiye ve Askeri Kışla olarak kullanılır. Öğrencilerin arasında Katolik, Ortodoks ve Museviler de vardır ve bu öğrenciler dil durumlarına göre Fransızca ya da Türkçe hazırlık okur.

Okulun yeniden yapılanmasıyla birlikte, Türkiye’de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve beden eğitimi dersi jimnastikçi Monsieur Curel tarafından okulun eğitim programına konur. Türk sporuna büyük katkıları olan lisede eğitim programına konan beden eğitimi dersi devrim niteliğindedir.

Curel’den sonra görevi devralan M. Moiroux, Signor Martinetti , Stangali gibi yabancı spor hocaları jimnastik ve atletizmin yanı sıra, değişik branşlara da eğilerek (yüzme, kürek, aletli jimnastik) bir ilki daha başlatmış olurlar. Bu çalışmalarla birlikte önemli spor adamlarının Galatasaray Lisesi’nde görev almasıyla öğrenciler arasında da tenis, hokey ve futbol gibi spor dallarının yaygınlaşmasını sağlarlar.

istanbul futbol ligi’nin kurulması (1904)

/
Tarih15 Ağustos 2019
/
1902 yılında James La Fontaine ile Horaca Armitage isimli kişiler İngiliz ve Rumlardan oluşan Cadıkeuy Football Club (Kadıköy Futbol Kulübü) takımını kurdu. Bunu, 1903 senesinde Moda’da oturan İngiliz gençlerin kurduğu Moda Football Clup, 1904 senesinde de Kadıköylü Rum vatandaşların kurduğu Elpis (Ümit) izledi. Aynı yıl İngiliz elçilik gemisi ‘Imogene’nin de aynı isimde bir futbol takımı kurması üzerine, James la Fontaine, 1904 yılının sonbaharında ‘Constantiople Football Liege’ (İstanbul Futbol Ligi) adı ile İstanbul’daki ilk futbol ligini oluşturdu.

Cadıkeuy, Moda, Elpis veImogene takımlarının oluşturduğu ligdeki organizasyon ‘Pazar Ligi’ ismini taşıyordu. Maçlar bugünkü Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu Pazar Çayırı’nda yapılıyor ve halk tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyordu. 1904 tarihindeki ilk Pazar Ligi şampiyonluğunu Imogene, 1905 yılındaki ikinci Pazar Ligi şampiyonluğunu ise Cadıkeuy futbol takımı kazandı.

istanbul’daki ilk yelken yarışı (24 Temmuz 1917)

/
Tarih15 Ağustos 2019
/
Osmanlı topraklarında yelken sporu 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış ve birçok spor dalında olduğu gib yelken sporu da ilk olarak İstanbul ve İzmir’de yapılmıştır.

Büyükada’da Prinkipo, Kadıköy’de Moda, Bakırköy’de Makriköy ile İstanbul Yelken Kulübü üyeleri kendi aralarında çeşitli etkinlikler düzenlerler ve 1907’de Galatasaray 1908’de de Fenerbahçe yelken kulüplerini açarlar.

Donanma Cemiye’nin Sultan Reşad himayesinde Heybeliada’da düzenlediği yelken yarışlarına dört tekne katılır. Fenerbahçe’ye verilen Belkıs adlı kotra birinci, Yunus adlı kotra ikinci olur.

voleybol’un istanbul’a gelişi ve ilk turnuvalar (1919)

/
Tarih15 Ağustos 2019
/
Voleybol 1895 yılında Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren Y.M.C.A (Genç Hristiyanlar Birliği) okulunun beden eğitimi öğretmeni William Morgan tarafından icat edilmiştir. Voleybol Türkiye’ye 1919 yılında bu birliğin temsilcisi Helmut Braun tarafından tanıtıldı. Ülkemizden ayrılırken yerini voleybol ve basketbolün Türkiye’de yayılmasında büyük katkısı bulunan Doktor C. Dilbert Diver’e bıraktı.

Diver, 1920 yılında Cağaloğlu’ndaki Darülmuallimin Erkek Öğrenci Lisesi’nin beden eğitimi öğretmeni Selim Tarcan ile tanıştı. Tarca, Diver’in sayesinde öğrencilerine voleybolu öğretti. İstanbul’da ilk gayri resmi turnuva ise 1920 yılında yapıldı ve Darüleytam şampiyon oldu.